Beeldmateriaal ontwikkeld bij de het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis in Amsterdam voor algemeen gebruik door SURF
Nieuws

Nieuw rapport van Knowledge Exchange over de belofte van alternatieve publicatieplatformen

Hoe ontstaat innovatie in wetenschappelijke publicaties? Onder welke voorwaarden worden alternatieve publicatieprocessen de nieuwe standaard? En wat is er mogelijk voor onderzoeksinstellingen, financieringsorganisaties of beheerders van publicatieplatformen? Je vindt de antwoorden in het rapport “Charting new paths: the promise of alternative publishing practices”.

6 alternatieve publicatieprocessen

Het internationale Knowledge Exchange-samenwerkingsverband, waar ook SURF in participeert, heeft deze en andere gerelateerde vragen onderzocht in dit recent gepubliceerde rapport. Ondersteund door een internationale groep experts, zijn 6 alternatieve publicatieprocessen geïdentificeerd:

  1. Preprints delen
  2. Open peer review
  3. Preregistratie
  4. Versiebeheer
  5. Beoordeling en curatie na publicatie
  6. Modulaire publicaties

Kansen en belemmeringen

Alternatieve publicatieprocessen geven oplossingen voor beperkingen in traditionele publicatieprocessen, bieden voordelen op het gebied van onderzoeksintegriteit en laat de machtsverhoudingen verschuiven naar meer gelijkheid en toegang. Maar de belemmeringen voor de adoptie van deze alternatieve publicatieprocessen zijn diep verankerd in de manier waarop wetenschappelijke communicatie functioneert. Onderzoekers staan hierin ​​voor moeilijke keuzes tussen experimenteren en carrièreontwikkeling, aldus het rapport.

Oplossingen

Het Knowledge Exchange-rapport zet cruciale factoren voor een succesvolle overgang naar nieuwe publicatieprocessen op een rij: kritische collectieve actie en coördinatie, hervorming van de onderzoeksbeoordeling, investeringen in infrastructuur en capaciteit, en vertegenwoordiging in de digitale infrastructuur. Hiervoor is wel actie nodig vanuit stakeholders als onderzoeksfinanciers, onderzoeksinstellingen, conventionele en alternatieve publicatieplatforms en infrastructuuraanbieders.

Meer weten?

Lees het rapport