Enno Meijers en David de Boer in de KB
Praktijkverhaal

Zo verhuisde digitaal erfgoed naar een open en transparant Kubernetes-platform

In het Netwerk Digitaal Erfgoed (NDE) werken veel partijen samen aan het zichtbaar en vindbaar maken van digitaal erfgoed. Het NDE ontwikkelt daarvoor softwareapplicaties met behulp van containers op een Kubernetes-infrastructuur. Zo verhuisde het NDE-platform van een Amerikaanse cloudprovider naar SURF.

In het kort

Wie: Enno Meijers & David de Boer
Functie: CTO & softwarespecialist
Organisatie: Netwerk Digitaal Erfgoed
Dienst: Cloud Research Consultancy
Uitdaging: Open en transparante platformdiensten
Oplossing: Container-gebaseerde software op SURF Kubernetes-infrastructuur

Ingescande oorlogsdagboeken en historische foto’s, maar ook videogames en digitale kunst: digitaal erfgoed is voor een breed publiek belangrijk. Archieven, musea, bibliotheken en andere organisaties die collecties beheren met digitaal erfgoed werken in het Netwerk Digitaal Erfgoed samen aan één gezamenlijk doel: geschiedenis digitaal toegankelijk maken voor iedereen.

Enno Meijers staat voor de ingang van de KB nationale bibliotheek

Enno Meijers

Het NDE streeft een open en transparante werkwijze na. “Het past niet om ons werk te verstoppen achter de afgeschermde muur van een commerciële partij.” Dat stelt Enno Meijers, CTO bij NDE en werkzaam voor de KB nationale bibliotheek. De KB is een van de 6 landelijke ‘knooppunten’ voor NDE, die elk een eigen erfgoeddomein vertegenwoordigen. 

Soevereiniteit en autonomie zijn belangrijk voor de leden van SURF. Software onderbrengen in containers en die hosten op de Kubernetes-infrastructuur van SURF is een interessante manier om de afhankelijkheid van bedrijven buiten de EU te verkleinen.

Containers en Kubernetes voor eenvoudiger migratie

Samen met ontwikkelaars van de CLARIAH onderzoeksinfrastructuur voor geesteswetenschappen begon NDE al in 2020 met het gebruik van containers en Kubernetes. Een container is een schil rond een applicatie – of een onderdeel daarvan – die ervoor zorgt dat deze overal kan draaien. Kubernetes is een grotendeels open-sourceplatform dat grote aantallen containers automatisch uitrolt, beheert en schaalt tot de juiste capaciteit.

Met deze architectuur ontstaat een scheiding tussen de applicaties en de onderliggende infrastructuur. Zo kunnen containers verhuisd worden naar een andere infrastructuurleverancier, wat de kans op vendor lock-in vermindert. Het team ontwikkelde het platform voor NDE-diensten op de Kubernetes-infrastructuur van een Amerikaanse aanbieder, die in 2020 erg vooruitstrevend was met het faciliteren van containertechnologie.

“Zo kunnen we informatie met elkaar verbinden, precies waar we met de Nationale Strategie Digitaal Erfgoed naartoe werken”
Enno Meijers

Inmiddels hebben meer dan 200 beheerders van cultureel erfgoed in Nederland zich aangesloten bij de diensten van NDE, variërend van Gemeentemuseum Het Hannemahuis tot de Maastricht University Library. Meijers zegt hierover: “Een archief is een totaal andere instelling dan een bibliotheek. Ze hebben ieder verschillende doelstellingen en intern heel andere processen.” Daardoor was een sterk versnipperd applicatielandschap ontstaan.

Het NDE wilde juist graag standaardiseren en richtte de samenwerking daarom op de publicatielaag die het uiteenlopende bronmateriaal ontsluit. Op die manier hoeven de bronhouders hun informatieverwerking niet aan te passen, terwijl erfgoedonderzoekers toch gemakkelijk de informatie kunnen vinden en verbinden.

Migreren naar een grotendeels open-sourceomgeving bij SURF

NDE ontwikkelde het Datasetregister, dat als een wegwijzer of catalogus laat zien waar erfgoeddatasets te vinden zijn. Ook werd het Termennetwerk opgezet, dat zoeken in decentrale terminologiebronnen mogelijk maakt. Meijers: “Zo kunnen we informatie met elkaar verbinden, precies waar we met de Nationale Strategie Digitaal Erfgoed naartoe werken.”

David de Boer staat voor de ingang van de KB nationale bibliotheek

David de Boer

Het op containertechnologie gebouwde NDE-platform is in 2025 gemigreerd naar de Kubernetes-infrastructuur van SURF. Voor de zomer was de pilot, daarna vond tot december de implementatie plaats die parallel draaide met de toepassing op Amerikaanse infrastructuur. “De nieuwe infrastructuur kon gefaseerd in gebruik worden genomen,” zegt David de Boer, zelfstandig softwarespecialist. Hij coördineerde de bouw en migratie voor het NDE.

“Zelfs de samenwerking met SURF hebben we volledig open source aangepakt: met GitHub-repositories, Zo kunnen anderen ook gebruikmaken van onze ervaringen”
David de Boer

Hoewel de containertechnologie het makkelijk maakt om applicaties te migreren, stuitte De Boer op uitdagingen. “SURF deed sommige dingen net iets anders en vaak ook wat beter. Daarom hebben we ingrijpende wijzigingen moeten aanbrengen, ook aan onze infrastructurele code. Dat waren eigenlijk allemaal verbeteringen.” Hij heeft veel gehad aan de ondersteuning van SURF. “Zelfs de samenwerking met SURF hebben we open-source aangepakt, met GitHub-repositories, zodat anderen ook gebruik kunnen maken van onze ervaringen.”

Kubernetes-infrastructuur steeds verder verrijkt

De Boer ziet dat SURF volop werkt aan nieuwe toevoegingen aan de Kubernetes-infrastructuur. Zo heeft hij zelf wel behoefte aan betere back-upfaciliteiten en meer inzicht in het gebruik van resources met bijbehorende meldingen. “Met een paar van mijn wensen is SURF al bezig.”

Meijers ziet ook mogelijkheden om meer SURF-diensten voor NDE in te zetten, zoals de automatisering van betrouwbaar toegangsbeheer met Identity & Access Management. Een access broker, zoals SURF die ontwikkelt in het SSHOC-NL-programma, kan afgeschermde toegang verlenen aan collecties die bijvoorbeeld vanwege de AVG of het auteursrecht maar deels bereikbaar zijn. Zulke toevoegingen helpen onderzoekers, om op het NDE-platform betrouwbare, veilige en zo volledig mogelijke antwoorden te vinden op hun vragen.

Tekst: Thijs Doorenbosch 
Foto’s: Sicco van Grieken

Meer weten? 

Ben je zelf op zoek naar een platform om applicaties te laten hosten? Of wil je weten welke voordelen een Kubernetes-infrastructuur bij SURF kan bieden? Neem dan contact op met ons Cloud Research Consultancy team of Kristen Lutz, technical consultant SURF: kristen.lutz@surf.nl 

Cloud Research Consultancy