5 studenten studeren samen in de bibliotheek
Praktijkverhaal

Deze bouwsteen is belangrijk in het Europese onderwijsaanbod

Open Education API verbreedt de onderwijshorizon

Stel je voor: een lerende volgt een cursus bij een andere faculteit, instelling of in het buitenland. De resultaten worden automatisch overgenomen, zonder handmatig werk, met minder kans op fouten. Steeds meer instellingen in het mbo, hbo en wo gebruiken daarvoor Open Education API (OEAPI). Deze standaard maakt samenwerking tussen verschillende systemen eenvoudiger.

In het kort

  • Wie: Hans Swart, projectleider OKE/OKx bij Npuls
    Ben Parker, projectmanager EuroTeQ
    Carlos Alonso Vega, Head of Campus Online IT Services aan de Universidad Pública de Navarra
  • Uitdaging: verschillende instellingen hebben verschillende cursustypes, dataformaten en systemen. Dat belemmert studentenmobiliteit en veroorzaakt administratieve obstakels, met risico op fouten en inefficiëntie.
  • Oplossing: OEAPI is een gemeenschappelijke standaard voor het delen van onderwijsdata ( opleidingen, minoren, cursussen, cursusonderdelen zoals modules, inschrijvingen, resultaten) in een gedeelde catalogus, met behoud van eigen systemen.

Met de Open Education API (OEAPI) wissel je als onderwijsinstelling onderwijsdata uit, van facultair tot Europees verband. Tussen instellingen deel je onderwijsaanbod, inschrijvingen en resultaten. Internationaal sluit OEAPI aan op de Europese raamwerken voor initiatieven zoals Erasmus+, de European University Alliances en Centres for Vocational Excellence. De standaard vormt al de basis van uiteenlopende toepassingen, zoals RIO, OKE, OKX, eduXchange en Kies Op Maat.

Voorbeelden uit de praktijk

De volgende 3 voorbeelden laten de veelzijdigheid zien van de OEAPI.

Nationaal: OKE en het Alfa College

De Onderwijs Koppeling Examinering (OKE) is een concrete toepassing van de OEAPI in het mbo. Met deze koppeling laat je systemen in de examenketen automatisch met elkaar communiceren. Van studentinformatiesysteem naar toetssysteem en terug, inclusief resultaten en beoordelingsdocumenten. Dat scheelt handwerk, vermindert fouten en maakt het digitale examenproces betrouwbaarder. Het Alfa College is één van de mbo-scholen die met OKE aan de slag ging.

Hans Swart

Hans Swart

Hans Swart, projectleider OKE/OKx bij Npuls vertelt erover: 

“Dit jaar hebben we voor de mbo-sector de Onderwijs Koppelingen Examinering (OKE) opgeleverd: een gestandaardiseerde uitwisseling van student-, plannings- en resultaatgegevens. Deze standaard is gebaseerd op de OEAPI, werkt voor de hele sector en ondersteunt zowel kennis- als praktijkexamens. 

Alleen al voor de administratieve afhandeling van rekenexamens via de Coöperatie Examens MBO (CEM), maakt bijna 60% van de mbo-scholen gebruik van deze koppeling. Daarmee worden examens van circa 300.000 studenten afgehandeld.

De OEAPI-standaard stuurt de standaardisering van dit proces binnen mbo-scholen, waardoor administratieve lasten afnemen en deelnemende leveranciers minder beheer hebben aan deze koppelingen. Een win-winsituatie!”

Nederland in Europees verband: EuroTeQ

EuroTeQ Engineering University is een alliantie van Europese technische universiteiten, waaronder de TU/e vanuit Nederland. De alliantie gebruikt OEAPI om onderwijsdata van de verschillende partnerinstellingen samen te brengen. Dat kan in één gedeelde onderwijscatalogus, om automatische inschrijving en het delen van resultaten mogelijk te maken. Instellingen hoeven hun eigen systemen niet op te geven: OEAPI fungeert als gemeenschappelijke taal. Zo behouden instellingen de regie over hun eigen data en systemen, en houden lerenden controle over hun eigen gegevens.

Ben Parker

Ben Parker

Ben Parker, Project Manager EuroTeQ:

“De universiteiten die deel uitmaken van ons samenwerkingsverband zijn allemaal verschillend. Juist dat biedt onze studenten zo’n grote meerwaarde. Maar het gebruik van het OEAPI biedt een gestandaardiseerde manier om gegevens op te slaan, over te dragen en te ontvangen, waardoor een naadloze uitwisseling van cursus- en studentengegevens mogelijk wordt.  

Het maakt de uniforme structuur mogelijk die de alliantie nodig heeft, terwijl de bestaande diversiteit bij elke partner ook behouden blijft. Het helpt knelpunten weg te nemen die de omvang van mobiliteit bij studenten beperken en verwijdert administratieve hindernissen. Dat zorgt voor een aanzienlijk verbeterde ervaring van studenten.”

Internationaal: Unita

Unita is een Europese universiteitsalliantie van 10 universiteiten uit Italië, Frankrijk, Portugal, Roemenië en Spanje. De alliantie werkt aan een gezamenlijke catalogus die alle leermogelijkheden binnen Unita ontsluit, van gezamenlijke graden tot microcredentials.

Carlos Alonso Vega

Carlos Alonso Vega

Carlos Alonso Vega, Head of Campus Online IT Services aan de Universidad Pública de Navarra:

“Het doel is om een gemeenschappelijke catalogus aan te bieden waarin alle leermogelijkheden zijn gebundeld die Unita binnen het eigen geografische werkgebied kan bieden. Na een evaluatie van de beschikbare opties hebben we voor OEAPI gekozen. Vanwege de bewezen effectiviteit, de meertalige mogelijkheden en het vermogen om veelzijdige informatie te verwerken, wat nodig kan zijn voor het onderwijsaanbod.

Gezien de diversiteit aan cursustypen, regelgeving en meertalige vereisten, was het inspannend om het een gemeenschappelijke basis te vinden. We zijn ons nu in de implementatiefase en OEAPI vormt een centraal onderdeel van onze catalogus met leermogelijkheden.”

OEAPI in het onderwijsecosysteem 

OEAPI is onderdeel van een breder open onderwijsecosysteem dan louter data-uitwisseling. Zo kun je beschrijven wat een lerende heeft bereikt: van formele leeruitkomsten tot wervende studiekeuzeteksten, zoals je die gebruikt voor oriëntatieportalen en de website van je instelling. Voor lerenden en andere betrokkenen is zo meteen duidelijk wat een opleiding inhoudt en wat het kan opleveren. Gebruik je OEAPI in combinatie met SURFeduhub, het platform voor veilige uitwisseling van onderwijsdata, dan kun je met één koppeling onderwijsdata op een uniforme en veilige manier aanbieden aan data-afnemers. 

Van OOAPI naar OEAPI 

OEAPI is een open standaard met publiek eigenaarschap, gebouwd door en voor de onderwijssector. De standaard die nationaal wordt ingezet, past internationaal al goed in het digitale onderwijslandschap. In Nederland is OEAPI een logische en belangrijke bouwsteen die goed aansluit op te ontwikkelen sectorvoorzieningen zoals Aanmelden Inschrijven Intekenen (AII). 

De standaard is in Nederland ontstaan onder de naam OOAPI (Open onderwijs API) en werd in eerste instantie dan in de Nederlandse context toegepast bij verschillende SURF-leden. Het is belangrijk dat Nederlandse voorzieningen, zoals deze standaard, goed aansluiten op wat er in Europa en daarbuiten gebeurt. Inmiddels wordt OOAPI ook internationaal toegepast, voor betere uitwisselbaarheid en aansluiting met internationale partners op basis van één uniforme standaard. Daarom is de naam veranderd naar OEAPI (Open Education API), terwijl de inhoud van de standaard ongewijzigd blijft. 

Ook aan de slag met OEAPI? 

Ben je benieuwd wat OEAPI voor jouw onderwijsinstelling kan betekenen? Bezoek oeapi.eu of lees meer op de pagina van SURF: Open Onderwijs API: de weg naar flexibel onderwijs.

Neem voor meer informatie of vragen contact op met product owner van OEAPI, Patrick van der Veer, via info@oeapi.eu.

Gerelateerde onderwerpen: